PAST SECRETARYS

Name Entered office Left office
Prof. Habibuzzaman (Honorary) (Deceased) 14-01-1972 28-02-1973
Prof. Sheikh Abdus Sobhan (Honorary) (Deceased) 28-02-73 30-04-74
Prof. Mohibur Rahman Chowdhury (Deceased) 01-05-74 11-11-76
Dr. Ahmed Ali Chowdhury (Deceased) 12-11-76 30-11-81
Prof. A.H.M. Towhidul Anwar Chowdhury (Honorary) 01-12-81 22-03-89
Prof. A.H.M. Ahsanullah (Honorary) (Deceased) 23-03-89 07-03-91
Prof. Md. Abdul Hadi (Honorary) (Deceased) 08-03-91 14-02-95
Prof. Mahmud Hasan (Honorary)15-02-9506-04-97
Prof. Nazmun Nahar (Honorary)07-04-9720-03-99
Prof. Mobin Khan (Honorary) 21-03-99 09-03-2001
Prof. Syed Atiqul Haq (Honorary)10-03-200112-03-2003
Prof. Abu Zafar Md. Zahid Hossain (Honorary)12-03-200317-03-2007
Prof. T.I.M. Abdullah-Al-Faruq (Honorary)17-03-200719-04-2009
Prof. Kanak Kanti Barua (Honorary) 19-04-200925-03-2015